Korupcja w Instytucie Meteorologii. 51 zarzutów dla byłego szefa

0
2670

Aż 51 zarzutów, w tym korupcji, przedstawiła prokuratura byłemu szefowi Instytutu Meteorologii – informuje w piątek „Rzeczpospolita”. Jego nielegalna działalność miała trwać prawie 10 lat, a jej skala zszokowała nawet śledczych.

Brał „dolę” za fikcyjne zatrudnienie, premie dla podwładnych, a z firmowej kasy opłacał prywatne wyjazdy i kupował drogi sprzęt fotograficzny, by móc uprawiać swoje hobby. Trwające dekadę pasmo nadużyć, jakich miał się dopuszczać Mieczysław O. jako dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), przerwali śledczy. „Rzeczpospolita” dotarła do szczegółów śledztwa w tej sprawie.

Kiedy rok temu O. trafił do aresztu, ciążyło na nim dziesięć zarzutów – dziś, jak podaje gazeta, ma kilkadziesiąt.

[quote_center]Mieczysławowi O. postawiliśmy 51 zarzutów, w tym korupcji, nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustwa, przywłaszczenia mienia i fałszerstwa dokumentów[/quote_center]  mówi „Rzeczpospolitej” Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

[quote_right]Mieczysław O. to doktor habilitowany, ekspert w zakresie inżynierii i ochrony środowiska, autor publikacji naukowych.[/quote_right]

Sprawa ma szczególny wymiar – Mieczysław O. to doktor habilitowany, ekspert w zakresie inżynierii i ochrony środowiska, autor publikacji naukowych. Nadużyć miał się dopuszczać od 2005 do 2015 r., czyli prawie przez cały czas kierowania Instytutem. Ich skala szokuje nawet prowadzącego śledztwo.

– Nie miałem w zawodowej karierze takiej sprawy, chociaż prowadziłem śledztwa dotyczące korupcji w urzędach państwowych” – mówi „Rzeczpospolitej” prok. Przemysław Ścibor, który wraz ze stołeczną policjantką rozpracował „patologię w pogodowym” Instytucie.

Źródło: >> wp.pl <<

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here